NEWS

Prapremiera przełomowej technologii

NEWS11.10.2019

Premiera integracji systemu ELIoT Pro z platformą Nazca

9 października w Apa Black House odbyła się polska premiera Systemu ELIoT Pro, przełomowego w światowej skali narzędzia, służącego do zabezpieczania procesów logowania w internecie z platformą do inteligentnego zarządzania budynkami NAZCA.

W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele katowickiego magistratu, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa m.in z Instytutu Kościuszki i naukowcy Politechniki Śląskiej. APA Black House został zabezpieczony przed cyberatakami systemem, który uważany jest przez specjalistów tworzących zabezpieczenia dla czołowych technologicznych firm, czy międzynarodowych instytucji państwowych, za nie do sforsowania przez internetowych przestępców. Od teraz użytkownicy budynku mogą bezpiecznie logować się do jego systemu zarządzania, bez obaw, że ich dane zostaną przechwycone przez hakerów i wykorzystane do przejęcia kontroli nad elementami systemów Internetu Rzeczy zastosowanymi w pomieszczeniach.

Rozwiązanie katowickiej firmy Cyberus Labs zdobyło uznanie Komisji Europejskiej otrzymując grant z programu, do którego kwalifikuje się zaledwie 5% najbardziej innowacyjnych firm w Europie. Nowy sposób uwierzytelnienia całkowicie eliminuje potrzebę używania haseł i sprawia, że przejęcie konta przez hakera staje się praktycznie niemożliwe.

Cyberataki dotyczą dziś w zasadzie każdego. Codziennie miliony osób loguje się do setek stron, portali, usług bankowych czy aplikacji wykorzystując do tego smart urządzenia. O ile zhakowanie konta social media może wiązać się z nieprzyjemnościami i utratą cyfrowej tożsamości, to włamanie na nasze konto bankowe może pozbawić nas oszczędności, to zhakowanie naszego inteligentnego domu może stanowić realne zagrożenie dla nas i naszych bliskich. Dane pokazują, że hakerzy tylko w ostatnim roku wykradli setki milionów danych prywatnych użytkowników

Wg statystyk 44% firm ucierpiało finansowo z powodu ataków cybernetycznych.  Jak wskazywał podczas swojego wystąpienia Robert Siudak, dyrektor ds. współpracy i realizacji projektów Instytutu Kościuszki, może to mieć przełożenie na każde gospodarstwo domowe. Pokazywał przykład ataku w Kijowie, podczas, którego zaatakowanych 6 centrali przepływu energii elektrycznej przestało dostarczać prąd do 200 tysięcy mieszkańców podczas dwudziestostopniowego mrozu. 

Marek Ostafil, CEO Cyberus Labs uświadamiał zebranych, że wyzwania związane z bezpieczeństwem nie są kwestią przyszłości, lecz teraźniejszości:

„Atak hakerski na lodówkę może być traktowany przez niektórych pewnie jedynie w kategorii ciekawostki i nie wydaje się on być groźny, jednak już podniesienie przez osobę niepowołaną temperatury w zakładzie chemicznym może doprowadzić nawet do eksplozji. Do tej pory większość urządzeń Internetu Rzeczy była właściwie wyrzucone poza nawias cyberbezpieczeństwa, ponieważ nie miały odpowiedniej mocy obliczeniowej, pamięci lub możliwości poboru energii, aby obsłużyć skomplikowane algorytmy szyfrowania.”
Robert Siudak z Instytutu Kościuszki wyjaśniał dalej, że technologie, które w coraz większym stopniu wpływają na nasze życie, będą też coraz bardziej technologiami łączącymi nie tylko siebie w kontekście zamkniętych systemów w biurze lub w domu, ale siebie w kontekście globalnego internetu. Stanie się tak dlatego, że pozwoli na to wejście do Polski technologii 5G, czy nowa generacja sieci mobilnej, zapewniające szybki przesył danych.

„Coraz częściej słyszymy pytanie ze strony klientów o poziom bezpieczeństwa w aplikacji. Dzisiaj jest to już oczywiste, że wymaga się od nas podania informacji na temat różnego poziomu zabezpieczeń. Cyberbezpieczeństwo stało się elementem krytycznym, w podejmowaniu decyzji przez inwestorów, co do wyboru najlepszego systemu zarządzania budynkiem. Korzystając z bankowości internetowej wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do pokonywania różnych progów autoryzacji. Jest to skomplikowany proces. Klienci oczekują natychmiastowego działania i efektów. Nie może być to okupione brakiem zabezpieczeń. Zarządzanie automatyką budynkową musi być sprawne i komfortowe. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać intuicyjne podejście Cyberus Labs. Zaawansowany technologicznie, lecz szybki sposób autoryzacji. Natychmiastowe działanie.”
-Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group